
Highlights
- Taking the Kickflip one step further
- Whipped-up tail increases passenger comfort and style
- Molded Marathon Foam
- BikerTec custom cover
- Highly detailed powder-coated steel carpeted base
- Family owned and operated
- Made in the USA
+ Fitment
- 2023-2024 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLHXU Street Glide Ultra (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLTRXRRSE CVO Road Glide RR (Street)
- 2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/4" |
| Fill Material | Marathon Foam |
| Material | BikerTec |
| Model | Tailwhip |
| Overall Seat Length | 25-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Rear Seat Width | 8" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |