
Highlights
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Featuring LePera's molded Marathon Foam for maximum stability and comfort
- Handcrafted with LePera's iconic attention to detail
- Top-grade black vinyl cover
- Made in the U.S.A.
+ Fitment
- 2008-2022 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2008-2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic (Street)
- 2008-2009, 2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2008-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 2008-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2008-2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2008-2010, 2016 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2009-2023 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide (Street)
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2010-2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited (Street)
- 2010, 2015-2023 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2011-2013, 2016-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2014-2021 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2014-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited (Street)
- 2014-2017, 2022-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low (Street)
- 2015-2023 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2015-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2015, 2017-2023 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2015-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2018-2023 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Driver Seat Length | 15-1/4" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Fill Material | Marathon Foam |
| Material | BikerTec / Vinyl |
| Model | Kickflip |
| Overall Seat Length | 32" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 8-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |