
Wayback Risers - 7" - Softail - 4" Round Gauge - Black
Highlights
- Feature 3" of pull back for added comfort without sacrificing control
- Each billet riser is designed with machined windows and sculpted pockets for a custom look
- Billet crossbar is integrated into each riser for added rigidity and for use as a wire guide for clean installation
- Designed to fit Harley models with 3-1/2" handlebar centers
- Specially designed uprights allow risers to be installed in the center of the factory triple tree nacelle opening on '24+ bagger models
+ Fitment
- 2023-2026 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2025-2026 Harley-Davidson FXBB Street Bob 117 (Street)
- 2025-2026 Harley-Davidson FXBR Breakout 117 (Street)
- 2025-2026 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Breakout FXBR (Street)
- 2025-2026 Harley-Davidson Softail Low Rider S FXLRS (Street)
- 2025-2026 Harley-Davidson Softail Low Rider ST FXLRST (Street)
- 2025-2026 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Clamping Diameter | 25.4 mm / 1" / 25,4 mm (1") |
| Color/Finish | Gloss / Black |
| Features | Gauge Cut-Out / 3-1/2" Width |
| Finish | Gloss |
| Material | Aluminum |
| Model | Wayback |
| Product Name | Riser |
| Pullback | 3" / 76,2 mm (3") / 76.2 mm |
| Riding Style | Street |
| Rise | 18 cm (7") / 7" / 18 cm |
| Style | Pullback / Softail |
| Type | Handlebar |
| Units | Set |