
Knuckle Solo Seat - Ribbed - Black - FL/FX '06-'17
Highlights
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the brushed SaddleHyde(TM) weather-resistant cover
- Hand-crafted progressive density foam and GelCore(TM) foundations serve up comfort not normally present in a low profile seat
- Strong fiberglass pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2006-2017 Harley-Davidson FXDB Street Bob (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Super Glide Custom (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide (Street)
- 2007-2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 2007-2014 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom (Street)
- 2007-2009, 2015-2017 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 2007-2008, 2010-2017 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide (Street)
- 2012-2016 Harley-Davidson FLD Switchback (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FXDLS Low Rider S (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Ribbed |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fill Material | GelCore™ / Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Knuckle |
| Overall Seat Length | 18" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
Notes: N/F FXDF MODELS 25PJL