
Camchest Kit - HP+(R) Series - Reaper 472 - Oil Cooled - M8
Highlights
- Quieter and smoother engine operation
- Increases oil pressure, scavenge volume and engine oil flow
- Eliminates wet sumping, blowby and oily air cleaners
- Heavy-duty .165” wall one-piece pushrod reduces valvetrain harmonics and increase valve lift
- Kit includes: Feuling High Volume oil pump, High Flow billet camplate, Reaper® series camshaft, hydraulic roller lifters, fixed length pushrods, Timken/ Koyo cam bearing, rocker arm studs and nuts, gaskets, O-rings, ARP® cam/ crank fasteners, washers, moly lube and Loctite®
- 30% more pressure gear volume over stock for M-Eight Twin-Cooled™ motors
- 53% more scavenge gear volume over stock for M-Eight Twin-Cooled™ motors
- 27% more pressure and scavenge gear volume over stock for M-Eight Oil-Cooled motors
- 42% more scavenge volume with port sizing, matched passages and holes to the engine case for M-Eight Twin-Cooled™ motors and M-Eight Oil-Cooled motors
- 68% more oil volume to the crankshaft and connecting rod bearing for M-Eight Twin-Cooled™ motors and M-Eight Oil-Cooled motors
- Feuling test results show a 50% reduction of engine sump oil level
- 15-25° cooler engine temperatures for M-Eight Twin-Cooled™ motors and M-Eight Oil-Cooled motors
- 15-30° cooler oil temperatures for M-Eight Twin-Cooled™ motors and M-Eight Oil-Cooled motors
- 10-30 more psi of oil pressure for M-Eight Twin-Cooled™ motors and M-Eight Oil-Cooled motors
- Made in the USA
Notes
- Not for '23-'24 models with 121" VVT motors.
- Includes:
- • HP+ High Volume Oil Pump
- • High Flow Billet Camplate
- • HP+ Hydraulic Roller Lifters
- • Cam Installation Kit
- • Reaper 472 Series Camshaft
- • One Piece Pushrods
- • Timken/Koyo Cam Bearing
- • Rocker Arm Studs and Nuts
- • ARP Cam/Crank Fasteners
- • Washers
- • Moly Lube
- • Loctite
+ Fitment
- 2017-2025 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLRT Freewheeler (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107 (Street)
- 2018-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBRS Breakout 114 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107 (Street)
- 2018-2021, 2023 Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2019-2020 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114 (Street)
- 2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2020-2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107 (Street)
- 2021-2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114 (Street)
- 2022-2025 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022, 2025 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB (Street)
- 2023-2025 Harley-Davidson FXBR Breakout 117 (Street)
Specs
| Application | Intake / Exhaust |
|---|---|
| Exhaust Close | 7.75° |
| Exhaust Duration | 238° |
| Exhaust Lift | 0.472" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.110" |
| Exhaust Lobe Centerline | 111.5° |
| Exhaust Open | 50.7° |
| Features | Oil Cooled |
| Grind | 472 Series |
| Intake Close | 25° |
| Intake Duration | 213° |
| Intake Lift | 0.468" |
| Intake Lift at TDC | 0.117" |
| Intake Lobe Centerline | 98.5° |
| Intake Open | 8° |
| Model | HP+® |
| Product Name | Camchest Kit |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain |
| Units | Kit |